301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Haziran 2021 - Cumartesi 19:13 Bu haber 51 kez okundu
 
ÇUKUROVA ÇAĞDAŞ SANAT KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI KURULDU
Kültür Haberi


ÇUKUROVA ÇAĞDAŞ SANAT KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI KURULDU

Hatay, Kahramanmaraş, Adana, Mersin (Çukurova) ortak bir iradeyle Tarsus'ta bir araya gelerek Çukurova Bölgesi'ndekİ sanat ve kültür etkinliklerini ve projelerini birbirine bağlı birlikte yükseltmek, yürütmek ve organize etmek amacıyla önce Tarsus Kültür Girişimi İnisiyatifi, arkasından da “Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı” kuruldu ve çalışmalara başlandı!

Vakıf yönetimi tarafından yazılı bir basın açıklaması yapılarak kamuoyu bilgilendirildi.Yapılan basın açıklaması içeriği şöyle:

VAKIF BAŞKANLIĞINI BERDAN CİVATA B. C YÖNETİM KURULU BAŞKANI SAYIN HASAN ŞEMSİ'NİN YAPMIŞ OLDUĞU VAKIF YÖNETİM KURULU 11 İSİMDEN OLUŞUYOR

İşte o isimler:

ABDULLAH DÖRTLEMEZ / (Emekli Danıştay Üyesi ve Kültür Bakanlığı Eski Müşteşar V.), AYDAN DİRİK (İş İnsanı), EKREM KAHRAMAN (Sanatçı, Sanat Yazarı, Şair), HASAN ŞEMSİ / (İş İnsanı, Berdan Cıvata B. C), HÜLYA ATAKAN / (Tarsus Ressamlar Derneği Kurucu Başkanı, Ressam, Küratör), H. NURİ DOĞAN (Finansal Hizmetler), OSMAN HOMURLU / (Emekli Savcı, TADER Tarsus Bşk.), ÖZGE BULUT MARAŞLI / (Doğan Holding Yönetim Kurulu Danışmanı), SEMİH ÖZSU / (Ankara Tarsuslular Derneği (TADER) Genel Başkanı), SEMİH YÜKSEL / (Emekli Banka Müdürü), Prof. Dr. TANSEL TÜRKDOĞAN / (Sanatçı, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kurucu Dekanı, ODTÜ Güzel Sanatlar ve Müzik Bölümü kurucularından, Ankara Üniversitesi ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyesi)

VAKIF, GEREKLİ GÖRDÜĞÜ TAKTİRDE GEREK SÖZÜ EDİLEN KENTLERDE GEREKSE BAŞTA ANKARA VE İSTANBUL OLMAK ÜZERE DİĞER KENTLERDE DE TEMSİLCİLER ATAYABİLECEK!

Bölgesel kültürler ve farklı uzmanlık alanları tarafından şimdilik 10-12.000 yıllık bir tarihe sahip olduğu öngörülen Çukurova / yakın Doğu ve Akdeniz Bölgesi, Tarsus merkezli olmak üzere Tarsus Kültür Girişimi İnisiyatifi ile bu büyük bölgesel girişimin içinden doğan Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı öncülüğü ile kendilerine benimsemiş oldukları uluslararası bir kültürel vizyonla bölgemizde yepyeni bir kültürel toplumsal iklime doğru açılıyor!

Değerli dostlar, sizlerin de hatırlayacağı üzere geçtiğimiz yıl (12 Mart 2020) (tam da Koronavirüs salgını endişesinin henüz başladığı ilk günlerde) TARSUS KENT KONSEYİ Salonunda TARSUS KÜLTÜR GİRİŞİMİ İNİSİYATİFİ'nin hem bölgesel hem Türkiye çapında bir araya gelen ilk öncülerinin çağrısı ve katılımlarıyla siz değerli Basın Mensupları ile sanat, kültür çevreleriyle birlikte bir BASIN TOPLANTISI düzenleyip hem girişimimizin kültürel toplumsal bölgesel amaçlarını, hem çalışma alanlarımızı, hedeflerimizi hem de konuyla ilgili stratejilerimizi kamuoyu ile paylaşıp uzun süreli planlı programlı yoğun bir çalışmaya geçtiğimiz bilgisini sizlerle paylaşmıştık.

Bu bağlamda yine aynı tarihlerde Tarsus'ta, başta Tarsus Kaymakamı sayın Kadir Sertel TOPCU, Tarsus Belediye Başkanı sayın Haluk BOZDOĞAN, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkan yardımcısı sayın Fuat TOGO'yu, Tarsus Ticaret Borsası Başkanı sayın Murat KAYA'yı, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap SEÇER'i, Akdeniz Kalkınma Ajansı yöneticilerini ve Berdan Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı sayın Hasan ŞEMSİ'yi ziyaret etmiş ve samimi destek sözlerini almıştık.

(Değerli HASAN ŞEMSİ daha başından itibaren en inançlı, heyecanlı ve tutkulu ilk öncülerimizden olup şu anda ÇUKUROVA ÇAĞDAŞ SANAT KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI'nın (Mütevelli Heyeti) Kurucular Kurulu Başkanıdır.)

Tarsus'un ardından Ankara'da, ANKARA TARSUSLULAR DERNEĞİ (TADER) Genel Başkanı sayın Semih ÖZSU ve Yönetim Kurulu ile ARTANKARA 6. Çağdaş Sanat Fuarı' sırasında toplanıp karşılıklı anlamlı bir birliktelik sözü vermiştik. Yine benzer bir toplantıyı aynı süreçte İstanbul'daki TARSUS KÜLTÜR ve DAYANIŞMA DERNEĞİ Başkanı sayın Hakkı YURDAKUL ile de görüş alışverişinde bulunmuş ve desteklerini sağlamıştık.

Fakat hepinizin de bildiği üzere o günlerde bütün dünya ve ülkemizde baş gösteren KORONAVİRÜS Salgınıyla birlikte bütün diğer alanlarda olduğu gibi hareket olanaklarımızın alabildiğine sınırlandırılmak zorunda kalındığı karantina günleri ve yasakları nedeniyle başlamış olan çalışmalarımız yer yer aksamış olsa da telefon ve mailler kanalıyla yoğun bir biçimde sürdürülerek Hatay, Kahramanmaraş, Adana, Mersin vd. kentlerden birçok seçkin isimle görüşüp bir araya gelinmiş ve çalışma daha da yaygınlaştırılmıştır.

Öncelikle bütün zorluklara rağmen bu çalışmalara heyecanla katılan, destek veren herkese, başta Tarsus olmak üzere ve bütün ulusal, uluslararası büyük kültürler, uluslar ile tarihsel olarak oldukça kapsayıcı bu büyük tarihsel coğrafya adına sonsuz teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz!

Çünkü, bu kapsamlı girişim bizim açımızdan hem adı geçen kentlerin içerisinde yer aldıkları büyük ÇUKUROVA BÖLGESİ'nin yanı sıra hem YAKIN DOĞU ve AKDENİZ BÖLGESİ ülkeleri ve kültürlerinin bölgesel olarak aralarında oluşturacakları yaratıcı ilişkiler hem de bölgenin tıpkı geçmişte olduğu gibi uluslararası bir KÜLTÜR VAHASI olarak öne çıkması açısından da önemli bir ORTAK GELECEK PROJESİ'dir. Bölge ülkeleri ve kültürleriyle gelecekte bu yönde sabırla ve saygıyla bazen yan yana ve el ele bazen de iç içe çalışma, uzun vadeli kalıcı ortak projeler yapma arzumuzu şimdiden ifade etmek istiyoruz.

ULUSLARARASI ÇUKUROVA ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ (ÇUKUROVA ÇAĞDAŞ)'A DOĞRU:

 Başta Çağdaş Sanat Alanları Olmak Üzere Uluslararası Bienaller, Çağdaş Sanat Fuarları, Çocuk Müzeleri Vb., Sergiler, Koleksiyonlar, Konserler, Edebiyat, Sanat, Sanat Tarihi, Kültür Tarihi, Arkeoloji, Tarihi Koruma ve Dönüştürme Projeleri, Yeni Yeni Kültür Köprüleri Kurma, Sanat ve Kültür Eğitimleri, Sanat, Kültür ve Tarih Konferansları, Paneller, Sempozyumlar vb. Yanı Sıra Yeni Ulusal ve Uluslararası Kapsamlı ve Düzenli Başka Çağdaş Sanat ve Kültür Etkinlikleri...

Tarsus Kültür Girişim inisiyatifi öncüleri ve Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı Kurucular Kurulu Üyelerimiz, destekçilerimiz ile aramıza katılacak muhtemel yeni katılımcılarımıza sesleniyor, aramıza katılmalarını ve desteklerini bekliyoruz!

Bilindiği üzere, TARSUS KÜLTÜR GİRİŞİMİ İNİSİYATİFİ (Tarsus - Mersin - Adana - Hatay - Kahramanmaraş vd. merkezlerden şimdilik 1500 girişimci ve destekçiyle) ve onun öncülüğünde oluşturulan ÇUKUROVA ÇAĞDAŞ SANAT KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI (şimdilik 155 Mütevelli Heyeti üyesiyle, önümüzdeki süreçte bu sayının 200-250'ye çıkarılması hedefleniyor.), bir zamanlar hem ÇUKUROVA, hem YAKIN DOĞU, hem de bütün AKDENİZ BÖLGESİ coğrafyaları ve kültürlerinin yanı sıra farklı dinlerin, siyasal, toplumsal, sanat, kültür, yaşam, tarih ve uygarlık birikimlerinin merkezinde belirleyici bir ÖNCÜLÜK üstlenip uzunca bir süre bölge merkezi konumunda olduğu kabul gören TARSUS'ta, tarihindeki uluslararası bölgesel kültürel pozisyonunu yeniden öne çıkarma ve bölgenin uluslararası ÇAĞDAŞ SANAT ve KÜLTÜRLERİYLE ilişki kurma ve bu zemin üzerinde uluslararası bir sanat ve kültür vahası (ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ, ÇOCUK MÜZESİ, BİENAL, FUAR, SERGİ VB.) bölgesel olarak gerçekleştirme misyonunu benimsemiş bir SANAT ve KÜLTÜR inisiyatifidir.

Başta TÜRKİYE ve ÇUKUROVA BÖLGESİ (Tarsus, Mersin, Adana, Hatay, Antakya, İskenderun, Osmaniye, Kahramanmaraş vd.) olmak üzere, yakın coğrafyalarda yer alan YAKIN DOĞU (Suriye, Lübnan, Ürdün, Filistin, İsrail, İran, Irak, Suudi Arabistan, Yemen, Kuveyt, Umman, Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan, Afganistan vd.) ve AKDENİZ BÖLGESİ'nde Akdeniz'in güney kıyısında yer alan (Mısır, Libya, Cezayir, Tunus Fas vd.) ile yine kuzey kıyısına dizili (Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya, Yugoslavya, Yunanistan, Malta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi vd.) birçok anlam ve bağlamda birbiriyle tarihsel kültürel ilişkiler üzerine kurulu zincirleme bir bütünlük oluşturan yakın bölge kültürleri ve toplumların bir arada düşünülmesi ve getirilmesi vizyonu üzerinden TARSUS / ÇUKUROVA merkezli ÇAĞDAŞ SANAT ve KÜLTÜREL BİR ÜTOPYA'yı bölgeyle birlikte uluslararası bölgesel bir büyük ÇAĞDAŞ SANAT VE KÜLTÜR projeleri toplamını hep birlikte hayata geçirmeyi amaçlıyoruz.

İnsanlık tarihinin yaklaşık 10 -12.000 yıllık kadim ortak geçmişine sahip olduğu düşünülen bölge ülkelerinin ortak tarihsel birikimleri, bölgesel tarih ve kültür vahaları, ulus ve halk kültürleriyle birlikte ÇUKUROVA, kendi kadim kültürü ile çevre bölge kültürlerini bir araya getiren anlamlı ve birleştirici bir kümelenme yaratmayı hedefliyoruz.

TARSUS / ÇUKUROVA bölgesinin, böyle bir birlikteliğin yaratılması için oldukça elverişli ve olanakları yüksek bir tarihsel birikime ve tecrübeye sahip olduğunu, bu nedenle de bazı kültürel vizyonlar, olanaklar ve koşullar sağlandığında açılacak bir ULUSLARARASI ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ ile birlikte düşünülmesi gereken başka çok bileşenli sanat, kültür ve eğitim vb. uluslararası organizasyonların günümüz çağdaş sanatının uluslararası yeni bir cazibe merkezi olmasının yanı sıra hem geçmiş sanatsal ve kültürel tarihinin mirasına da sahip çıkıp bölgesel tek merkez olarak öne çıkacağı, hem de çağdaş sanatın Anadolu'ya açılmasının kapılarını açacağı öngörüsündeyiz.

Yine ayrıca TARSUS, Türkiye'de eve, sokağa toplumsal yaşam alanlarına verilen ilk elektrik üretiminin yapıldığı (1902 yılı) ÇUKUROVA SANAYİ İŞLETMESİ'nin, yani Cumhuriyetimizin ilk önemli sanayi işletmelerinden birisinin bulunduğu tarihsel bir kent olduğunu da hatırlatmayı gerekli buluyoruz. Tarsus Kültür Girişimi İnisiyatifi olarak, bu tarihi Cumhuriyet Kurumunun simgesi olan tarihsel alanın koruma altına alınarak sahip çıkılmasını, başta Tarsus olmak üzere bölgeye yeniden kazandırılmasını ve bütün çağdaş dünyada olduğu gibi burada uluslararası bir ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ kurulmasını en büyük bölgesel kültürel olanağımız, görevimiz ve bizlere tarihsel olduğu kadar aynı zamanda yeni bir GELECEK vizyonu ve sorumluluğu yüklediğini de yinelemek istiyoruz!

ÖNGÖRÜLERİMİZ VE AMAÇLARIMIZ DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞMALARIMIZA BAŞLAMIŞ BULUNUYORUZ! LÜTFEN SİZLER DE BİZLERE KATILIN VE İLK İYİLİK HABERLERİMİZLE BİRLİKTE ÇALIŞMALARIMIZI TAKİBE ALINIZ!

Öngörmüş bulunduğumuz muhtemel Uluslararası Çağdaş Sanatlar Müzesi başta olmak üzere yapılması düşünülen Sanat-Kültür projeleri için çağdaş sanat ortamlarından şimdilik konularında uzman 12 danışman isim belirlenmiş olup bu sayı önümüzdeki günlerde uluslararası danışmanlar ve ortak çalışma dostlarıyla birlikte daha da çoğalacaktır.

Müzemiz koleksiyonu için eser toplama kampanyası başlatıp önemli, değerli, anlamlı destekler sağlamış ve oldukça umutlandırıcı bağışlar, vaatler almış durumdayız.

Yine geçtiğimiz günlerde 30 Mart 2021 tarihinde Ankara'da düzenlenen ARTANKARA Çağdaş Sanat Fuarına Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi ve sanatçı dostumuz, üyemiz sayın Prof. Dr. Hasan KIRAN'a ait belki de dünyada pek az bulunabilecek büyüklükte (274X820 cm.) bir ağaç baskı çalışmasını sergileyip pandemi kısıtlamalarına rağmen beklenenin üzerinde ilgi gördüğümüzü sizlerle de özellikle paylaşmak istiyoruz.

(Ayrıca sanatçının söz konusu eseri ya da aynı diziden birkaç eserinin de müzemizin ilk müze koleksiyonu bağış eserlerinden olduğu müjdesini de sizlerle paylaşmak istiyoruz.)

Yine onurla paylaşmak isteriz ki; girişimimiz bütün Türkiye genelinde gelişmiş profesyonel sanat kültür ortamlarında büyük bir heyecan ve destekle karşılanmış, Tarsus Kültür Girişimi İnisiyatifi olarak İstanbul'da, İstanbul Sanat, Kültür ve Turizm Derneği ve Altın Aslan Lions Kulübü tarafından düzenlenen Geleneksel Dünya Sanat Günü Sanat Kurumları Kategorisinde Altın Aslan Onur Plaketi ile onurlandırılmıştır. Teşekkür ediyoruz!

Ayrıca, bütün bu çalışmalara katkı ve gelecekteki muhtemel gelecek vizyonu gereği olarak bir yandan da önümüzdeki Koronavirüs süreci sonrası için Tarsus'ta Mersin, Adana, Hatay ve Kahramanmaraş vd. bölge kentlerimizi kapsayacak bir biçimde iki ayrı uluslararası KONSER düzenlenmesi için şimdiden çalışmalara başlamış bulunuyoruz.

Hem Tarsus'a, hem bütün Çukurova Bölgesi'ne, hem Yakın Doğu ile güneyiyle kuzeyiyle bütün Akdeniz coğrafyasına ait kadim kültürlerine ve toplumlarına hayırlı uğurlu olsun!

01. Haziran 2021

HASAN ŞEMSİ

TARSUS KÜLTÜR GİRİŞİMİ İNİSİYATİFİ ve ÇUKUROVA ÇAĞDAŞ SANAT KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI

KURUCULAR KURULU BAŞKANI

 

İ L E T İ Ş İ M  İÇ İ N:

AYDAN DİRİK

(Girişim İnisiyatifi Öncüsü ve Vakıf Sekreteri)

0530 703 75 35 e-mail: tarsuskulturgirisimi@gmail.com

 

HÜLYA ATAKAN

(Girişim İnisiyatifi Öncüsü ve Vakıf Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu)

0535 597 66 76 e-mail: hulyaatakan_33@hotmail.com

 

EKREM KAHRAMAN

(Girişim İnisiyatifi Öncüsü, Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı

Sanat - Kültür Danışmanı, Genel Koordinatör)

0533 433 12 87 e-mail: ekremkahraman1@gmai

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ÇUKUROVA, ÇAĞDAŞ, SANAT, KÜLTÜR, VE, EĞİTİM, VAKFI, KURULDU, ,
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Mersin

Güncelleme: 29.07.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı